Taksa notarialna, opłaty i podatki a kupno mieszkania
Postaramy się przybliżyć różnice jakie są w opłatach notarialnych w momencie zakupu mieszkania na rynku wtórnym i przy zakupie u dewelopera. Jest to taki temat, który wydaje się prosty, jednak zrozumienie go źle może sprawić, że pojawią się pewne złe stereotypy na temat usług realizowanych przez notariuszy.
Jak zatem wyglądają opłaty przy zakupie „używanego” mieszkania?
Mamy tutaj taksę notarialną razem z podatkiem od towarów i usług, która będzie zależna między innymi od wartości nieruchomości, do tego opłata sądowa za wniosek o wpis własności do księgi wieczystej dla prowadzonej nieruchomości a także podatek od czynności cywilno prawnych. W tym przypadku wynagrodzenie notariusza to wyłącznie taksa.
Co do pozostałych opłat jako płatnik VAT, płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych oraz pobrać opłat sądowych notariusz musi zgromadzić te wszystkie dodatkowe opłaty. I następnie musi je do konkretnych odbiorców przekazać.
Mieszkanie deweloperskie
Nieco inaczej będzie to wyglądać, gdy kupuje się mieszkanie u dewelopera. Zgodnie z prawem obecnie obowiązującym, jeśli jedna ze stron jest płatnikiem VAT umowa będzie zwolniona z podatku od czynności cywilno prawnych. W omawianym przypadku deweloper prowadzi działalność, jest płatnikiem CAT, a więc cena będzie powiększona o wartość tego podatku. Umowa sporządzona u notariusza będzie bez opłaty w postaci podatku od czynności prawnych i tym samym notariusz będzie pobierał mniejszą opłatę za wykonane przez siebie usługi.
Należy również podkreślić, że w przypadku kupowania nowego mieszkania często pojawia się także kwestia założenia również księgi wieczystej dla niego a to będzie powiększać opłatę sądową. Obecnie koszt to 60 złotych. Dodatkowo, jeśli finansowanie będzie związane z kredytem hipotecznym będzie trzeba również wnieść opłatę kolejne 200 złotych za dodatkowo wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Ten element będzie dotyczył każdej transakcji niezależnie od tego czy będzie chodziło o rynek pierwotny czy wtórny. Liczymy, że wpis ten pomoże lepiej zrozumieć jak wyglądają opłaty u notariusza i za co będą pobierane. warto się z tym zapoznać zanim zdecydujemy się wybrać do notariusza, by finalizować zakupy nieruchomości. w ten sposób rzeczywiście nie zdziwimy się tym jakie koszty są u notariusza do poniesienia.