•   Środa, 29 maja 2024
Poradnik prawny

Zachowek - co musisz o nim wiedzieć

Jeśli chcemy powiedzieć sobie czym jest zachowek w kilku słowach można stwierdzić, że to zabezpieczenie interesów osób tak, by po śmieci spadkodawcy mieli korzyści ze spadku, jeśli byli w testamencie pominięci. Dodatkowo zachowek jest tylko dla najbliższej rodziny zmarłego.

Komu się należy?

Tak jak już pisaliśmy będzie on dla najbliższej rodziny zmarłego, wiec zstępnych zmarłego co znaczy, ze będzie chodzić o dzieci a jeśli nie żyją wnuki, prawnuki i dodatkowo małżonkowie, rodzice, ale tylko gdy będą powołani do spadku z ustawy.

Komu się nie należy?

Sporządzając testament przez rozdysponowanie majątkiem jeszcze za życia można wyłączyć z dziedziczenia bez powodu rodzeństwo i dzieci rodzeństwa. Nawet w przypadku bezpotomnej śmierci takim osobom nie należy się zachowek. Nie będzie także dla osób, które zostaną wydziedziczone przez testament oraz takim, które wyrokiem sądu zostaną uznane za niegodne dziedziczenia, tym którzy zrzekli się dziedziczenia albo spadek odrzucili, a także małżonkowi wyłączonemu z dziedziczenia a więc takiemu, który był ze zmarłym w separacji.

Zachowek i podział spadku

Kiedy przysługuje zachowek?

O zachowek będzie się można starać w momencie, gdy ktoś nie otrzymał w skutek dziedziczenia ustawowego tego spadku, który mu się należał. Dodatkowo może być sytuacja, gdy nie dostał należnej części, która odpowiadałaby zachowkowi wtedy można starać się o uzupełnienie różnicy. Uprawniony do zachowku nie może żądać wydania jakiekolwiek rzeczy, może się starać wyłącznie o wypłatę kwoty pieniężnej.

Jak pozbawić rodzinę zachowku?

Spadkodawca może pozbawić zachowków przez wydziedziczenie osób. Jeśli ktoś jest uprawniony do spadku a postępuje niezgodnie z normami społecznymi będzie można doprowadzić do wydziedziczenia i tym samym taka osoba nie będzie mogła się starać o zachowek. Muszą jednak istnieć ku temu stosowne powody, które powinny być brane pod uwagę. Jeśli ktoś będzie wydziedziczony może decydować się na to, by kwestionować tą właśnie zasadność wydziedziczenia, by część spadku jednak uzyskać.

Co trzeba wiedzieć o zachowku?

Jeśli spadkobierca zostanie wydziedziczony w jego miejsce wchodzą dzieci i wnuki. O zachowek nie można się starać również w momencie, gdy ktoś zrzekł się go poprzez umowę notarialną zawartą za życia spadkodawcy. Takie postanowienie ciągnie się również na dzieci i wnuki.

Zobacz również