•   Środa, 19 czerwca 2024
Poradnik prawny

Czy inwestycja w srebro się opłaca?

Najbezpieczniejszym sposobem inwestowania są metale szlachetne. Ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą pieniądze tracą na wartości, więc ludzie wybierają metale szlachetne, ponieważ są one trwałym majątkiem.

Inwestycja w srebro mniej popularna niż w złoto

Srebro jest metalem szlachetnym, na który zapotrzebowanie rośnie z roku na rok o 25%. Zalety inwestowania w srebrne sztabki to:

  • niska cena;
  • niedobór metalu, więc ceny wzrosną;
  • wymagany materiał do produkcji (wyroby kuchenne, biżuteria itp.), medycyna, opracowanie fotografii.
  • nie nadaje się do recyklingu, więc ilość metalu szlachetnego nie wzrośnie.

Czy warto inwestować w sztabki srebra, jeśli ceny mogą spaść? Wraz z rozwojem postępu naukowo-technicznego, robotyzacji i automatyzacji procesów ludzkość raczej nie zrezygnuje z dobrodziejstw ułatwiających im życie. Niska cena, brak zagrożeń, popularność zastosowania w przemyśle – to powody, które przyciągają ludzi do inwestowania. Trend cen metali szlachetnych przez długi czas był uzależniony od wolumenu zawartego w otoczeniu. W 2019 roku ilość srebra jest 6 razy większa niż złota, a w efekcie wartość złota jest powiązana z ceną srebra około 70:1.

Nie zawsze tak było. Ze względu na to, że złota było dwa razy więcej, w starożytnym Egipcie stosunek wynosił 1:2. Później wzrósł wolumen metali szlachetnych, co zmieniło sytuację rynkową. Analitycy ekonomiczni uważają, że stosunek ceny złota do srebra 15 lub 20:1 jest najbardziej akceptowalny.

Najbardziej znanym rodzajem inwestycji jest kruszec. Banki mają prawo i licencję na sprzedaż metali szlachetnych. Wielkości sztabek są różne : małe - do 1 grama, duże - do 1 kilograma. Inwestowanie w zakup małych sztabek jest nieopłacalne, w myśl zasady: im większa sztabka, tym tańszy gram srebra. Wskazane jest zainwestowanie kapitału w duże sztabki. Wydawane są w opakowaniu. Możesz przechowywać kruszec w domu, w sejfie lub w banku, za opłatą. Kwota płatności liczona jest w procentach (od 0,5% kosztu). Sztabki metali szlachetnych występują w różnych rozmiarach, największe z nich mają wagę do 1 kilograma.

Mennica co roku emituje ograniczoną ilość żelaznych pieniędzy o różnych nominałach. Między sobą różnią się wagą i wyglądem, a niektóre są ozdobione kamieniami i stopami. Inwestycji nie należy mylić z przedmiotem kolekcjonerskim. OMS to bezosobowe konto, które można otworzyć w dużych bankach. Oszczędności wypłacane są instytucji bankowej na podstawie umowy, która wyraźnie wskazuje wagę metalu, która jest równa kwocie wkładu. Inwestor kupuje metale szlachetne przechowywane na koncie metalowym. Ceny srebra na rynku i na OMS są bardzo różne, ponieważ cenę metalu ustala bank. Otwierając konto, wybierz instytucję finansową, której stawki ci odpowiadają. Zalety takiego rozwiązania to

  • brak podatku od wartości dodanej;
  • możesz go otworzyć dowolnym kapitałem;
  • opieka jest obowiązkiem pracowników banku.

Firmy wydobywcze srebra prosperują pomimo malejących ilości metali szlachetnych. W końcu metal jest często wykorzystywany w przemyśle przy produkcji sprzętu i samochodów, w medycynie i wielu innych gałęziach przemysłu. Stając się udziałowcem spółki wydobywającej srebro, de facto inwestujesz w ten kruszec. Nie spiesz się z wypłatą pieniędzy, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa. Biżuteria wykonana ze srebra to dobra opcja na zachowanie kapitału.

sztabki srebra

Ile kosztują srebrne sztabki?

Analitycy uważają, że wartość metalu szlachetnego wzrośnie. Po zbadaniu dynamiki cen w ostatnich latach prognozują nieznaczny wzrost cen. Niektórzy eksperci mówią o nadejściu „Srebrnego Wieku”, a geolodzy – o niedoborach. Mimo to branża się rozwija, metali szlachetnych jest wystarczająco dużo, że nie sposób przewidzieć, co stanie się z wartością srebra. Dynamika mówi o wzroście cen, ale nie o szybkim i stałym wzroście. Niedobór lokalizacji i regularne użytkowanie w przemyśle srebra potwierdzają, że ceny będą rosły.

Bankowcy bardzo szybko zdali sobie sprawę z wartości srebra na światowym rynku. Niedobór złota wynika z jego bezpośredniego przeznaczenia, to znaczy złoto musi być przechowywane w sejfach, sztabkach, bankach. Od czego zależy jego cena na współczesnym rynku? Czy istnieje rynek na srebro jako takie? Rynek na srebro zapewnia przemysł.

Obecnie niski koszt wynika z wielkości produkcji. Tak więc zgodnie z obliczeniami geologów, stosunek srebra do złota w skorupie ziemskiej wynosi 15: 1. Ponadto srebro w wielu przypadkach nie jest wydobywane jako metal szlachetny, ale jako „produkt uboczny” wydobycia miedzi, ołowiu czy cynku. Dzięki tej „przewadze” staje się jasne, że srebro jest celowo „przeoczane” jako wymienny kapitał walutowy. W ten sposób wzrost cen jest sztucznie ograniczany przez czołowe światowe banki.

Zobacz również