•   Środa, 19 czerwca 2024
Ksiegi wieczyste

Księgi wieczyste online - jak zdobyć odpis z księgi wieczystej bez konieczności wizyty w sądzie?

Jeśli chcemy zajrzeć do księgi wieczystej już nie musimy udawać się do sądu, ponieważ można będzie zrobić to online i uda się także uzyskać odpis z księgi za 20 złotych. Natomiast bez opłat można sprawdzić czy nieruchomość jest obciążona czy nie.

Odpis będzie możliwy do uzyskania bez wyjścia z domu dzięki komputerowi i internetowi.

Przekształcenie ksiąg wieczystych w pliki elektroniczne

Proces przekształcenia ksiąg wieczystych z dokumentów papierowych w elektroniczne pliki zapisane w centralnej bazie danych trwa już od dziesięciu lat. Dzięki temu duża cześć ksiąg jest już od kilku lat dostępna do wglądu w internecie. Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece wprowadziła możliwość samodzielnego drukowania odpisów z ksiąg przez osoby prywatne.

Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ znosi barierę dla tych osób, które mieszkają z dala od sądu, gdzie mamy księgi wieczyste. Odpis jest niezbędny w wielu sytuacjach, dlatego dobrze, że jego uzyskiwanie już nie stanowi takiego problemu.

Elektroniczna księga wieczysta

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wizyty w urzędzie?

Jeśli chcemy odpis uzyskać możemy zrobić to bez wychodzenia z domu, ale są pewne warunki. Trzeba będzie znać numer księgi wieczystej i mieć konto mailowe. Na stronie ministerstwa sprawiedliwości należy zajrzeć do zakładek, które dotyczą ksiąg wieczystych i będzie tam możliwość złożenia wniosku o przygotowanie dokumentów dla użytkownika. Po kliknięciu w tą zakładkę będzie trzeba podać numer księgi i wpisać kod z zadania logicznego.

W kolejnym kroku dostaniemy możliwość wyboru dokumentu jaki chcemy drukować. Można samodzielnie go drukować albo tez zamówić go pocztą. Opcja wydruku pojawia się po wprowadzeniu numeru zamkniętej księgi. Dalej będzie trzeba jeszcze pobrać informację o wysokości opłaty jaka musi być wniesiona.

Po tym jak zapoznamy się z warunkami i kosztami zostanie wyłącznie przejście do płatności elektronicznych, by dokonać opłaty sądowej. Po tym jak przekażemy potwierdzenie wpłaty przez system zostaniemy przekierowani na stronę z listą wniosków i będzie można już drukować swoją księgę. Opłacone w ten sposób odpisy będą dostępne do naszego użytku przez kolejnych 14 dni. Pamiętajmy również, że w systemie trzeba wykorzystywać płatności ekspresowe, ponieważ jeśli w ciągu 20 minut nie dokona się wpłaty i nie będzie potwierdzenia nie uda się przejść do kolejnego kroku.

Zobacz również